Arne Jacobsen. Sofabord, model A222. Hvid. Ø 75 cm

Varenummer: 6440187

Næste bud: DKK 3.400
Vurdering: DKK 5.000

Arne Jacobsen (1902-1971). Sofabord, model A222, cirkulær plade af hvidlakeret laminat med kantliste i aluminium, firpasfod af børstet aluminium med stamme af forkromet stål. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen 2005 med mærkat herfra. H. 47 cm. Ø 75 cm. Fremstår med brugsspor, mærker og krakeleringer på underside.

DKK 3.400
Auktionen afsluttes:  18-04-2024 20:15:00