Varenummer: 6440187
Vurdering: DKK 5.000

Arne Jacobsen (1902-1971). Sofabord, model A222, cirkulær plade af hvidlakeret laminat med kantliste i aluminium, firpasfod af børstet aluminium med stamme af forkromet stål. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen 2005 med mærkat herfra. H. 47 cm. Ø 75 cm. Fremstår med brugsspor, mærker og krakeleringer på underside.
Auktionen afsluttes:  10-07-2024 16:10:27