Arne jacobsen for Fritz Hansen. Sæt på seks 'Myren' stole, model 3101 (6)

Varenummer: 6456612
Hammerslagspris: DKK 2.600
Vurdering: DKK 3.000

Arne Jacobsen (1902-1971). 'Myren', sæt på seks spisestole med skaller af formbøjet hvidlakeret krydsfinér, stel af forkromet stålrør. Sædehøjde, ca. 44 cm. Formgivet 1955. Fremstillet og mærket hos Fritz Hansen, model 3101 - Årgang 1989/90. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder skaller med ridser, mærker, nogle afskalninger, rygge med skrammer på kanter. Alle skaller med fast ryg, samt alle stole med dækdåser.
Proveniens: Danske Bank
Auktionen afsluttes:  13-07-2024 15:47:53