Arne Jacobsen, Fem armstole 'Syveren', model 3207 (5)

Varenummer: 6471173
Hammerslagspris: DKK 3.400
Vurdering: DKK 3.000

Arne Jacobsen. Fem armstole, 'Syveren', model 3207 med skal af formbøjet træ, overpolstret med blå uld, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, slitage på betræk. Flere stole med manglende sko/dutter på ben, samt skævheder på armlæn.
Proveniens: Danske Bank.
Auktionen afsluttes:  13-07-2024 10:06:00