Arne Jacobsen (1902-1971) for Fritz Hansen: Fire 7'er-stole, model 3107 og 3207 (4)

Varenummer: 6473880
Hammerslagspris: DKK 2.800
Vurdering: DKK 3.000

Fire 7'er-stole med skaller af sort og rødlakeret formspændt krydsfinér, stel af matforkromet stålrør heraf én armstol og tre stole uden armlæn. Fremstillet hos Fritz Hansen. Brugsspor. Alle fire med faste skaller.
Auktionen afsluttes:  13-07-2024 18:19:09