Almuestol af bemalet træ, 1841

Varenummer: 6436183
Hammerslagspris: DKK 1.200
Vurdering: DKK 1.500

Almuearmstol af rød- og grønmalet træ, ryg med profileret top, fyldingspaneler og spoler, malede monogrammer og årstal 1841, flettet halmsæde. H. 107 cm. B. 64 cm. SH. ca. 42 cm. Aldersrelaterede brugsspor, herunder ridser, mærker små afslag, ormehuller.
Auktionen afsluttes:  13-02-2024 20:00:00

403338 13-02-2024 14:13:43 DKK 1200