Aleksander Detkos. Skulptur af bronze og granit (cd)

Varenummer: 6374552

Næste bud: DKK 14.500
Vurdering: DKK 27.000

Aleksander Detkos (f. 1939). Skulptur med ansigter i rammeværk af patineret bronze med kugledetaljer og sokkel af delvis poleret granit. Sign. og dateret: Detkos Aleksander '99. H. 61 cm. B. 39 cm. D. 17 cm.

Aleksander Detkos er en polsk samtidskunstner, der er kandidat fra Statens Secondary School of Fine Arts i Zakopane (1955-1960) og State Higher School of Fine Arts i Gdańsk, Fakultet for Skulptur og Keramik i Stanisław Horno-Popławskis studie (1960-1966). Samtidig hermed gennemførte han også et pædagogstudium. I årene 1966–1969 arbejdede han som kunstlærer.
A. Detkos er vinder af adskillige priser og udmærkelser i skulpturkonkurrencer. Hans navn er inkluderet i den engelske udgave af biografier om samtidskunstnere, udgivet i Lausanne under titlen 'Hvem er Hvem'.
Tildelt bronzemedaljen "For Merit to Culture Gloria Artis" (2011).
Siden 1999 har han været medlem af Accademia Internazionale - Greci Marino - Italia, med titlen som medlem af Academy of Arts. Siden 1970'erne har han boet i Bydgoszcz i Miedzyń-distriktet i Polen.
Kilde: Wikipedia.
Hidrører fra privatsamling af moderne kunst.

DKK 14.500
Auktionen afsluttes:  18-04-2024 19:35:00