Tilbage til varen
Tip en ven
Modtagerens e-mail-adresse:
Afsender:
Din kommentar til varen:
Sikkerhedskontrol:
Du behøver ikke sikkerhedskontrollen, hvis du logger ind her

Hans Hansen 'Arvesølv 5' diverse serveringsbestik i sølv (7)
Hans Hansen (1884-1940) 'Arvesølv 5'. Sjælden puncheske i sølv stemplet med Hans Hansens signatur. Guardin-stemplet af Johannes Siggaard (1932-1960) samt tretårs- og årstalsstemplet 1931. Fabrikeret på Hans Hansens eget værksted i Kolding. Indgravet 'N' på bagsiden. Sættet består af diverse serveringsdele i form af kagespade og lagkagekniv (begge disse med laf af stål), to sovseskeer, to kartoffelskeer samt en stor serveringsske. Vægt 540 gram inklusiv dele med stål laf. Brugsspor