Poul Henningsen. Bordlampe PH 3/2, grønlakeret, jubilæumsmodel

Varenummer: 6383380
Hammerslagspris: DKK 7.400
Vurdering: DKK 8.600

Poul Henningsen (1894-1967). PH 3/2 bordlampe med stamme af messing, monteret med skærmsæt af grønlakerede jubilæums metalskærme, afbryder på ledning. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 42 cm. Ø. 30 cm. Fremstår med brugsspor, herunder overskræm med mindre småbuler og fod med ridser.
Auktionen afsluttes:  27-05-2023 18:48:00