Elisabeth Tornøe. To landskabspartier (2)

Varenummer: 6382430
Hammerslagspris: DKK 2.800
Vurdering: DKK 3.000

Elisabeth Tornøe (1847-1933). To landskabspartier. Olie på lærred. Sign. hhv. 'E. Tornøe' og 'ET'. 37 x 60 (44 x 68) cm.
Fremstår med let gulnet fernis og overfladesnavs; ét maleri med trykmærke / afskalning.

Elisabeth Tornøe var hustru til kunstneren Wenzel Tornøe og malede i mange år i skyggen af sin mere berømte ægtemand. Elisabeth Tornøes talent som maler blev imidlertid anerkendt allerede i hendes egen levetid, og hun medvirkede i 1895 på Kvindernes Udstilling i Den Fries Udstillingsbygning i København.
Auktionen afsluttes:  27-05-2023 20:40:00