Hans J. Wegner. Gyngestol, model J16

Varenummer: 6381920
Hammerslagspris: DKK 4.600
Vurdering: DKK 5.000

Hans J. Wegner (1914-2007). Gyngestol med stel af bøgetræ, sæde med flettet papirgarn, løse hynder betrukket med lyst møbelstof. H. 105, B. 64 cm. Model J16. Formgivet i 1944. Fremstår med enkelte brugsspor; mærker og slitage på hynder.
Auktionen afsluttes:  27-05-2023 19:20:00