Vurdering:
15.500
Retro brillantring af guld og hvidguld prydet med tre stårre brillantslebne diamanter, i alt ca. 1.00 ct., flankeret af 12 mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.48 ct. Farve: Crystal - Top Cape (I-K-L). Klarhed: SI-P1 1900-tallets midte. vægt ca. 6,1 g. Front B. 1,22 cm. Ringstr. 53/17. fremstår ustemplet med aldersrelateret brugsspor på guld.
08-10-2023 19:27:44