Hans J. Wegner, spisebord af massiv bøgetræ, model CH006, Tranekær møbefabrik

Varenummer: 6362967
Vurdering: DKK 15.000

Hans J. Wegner. Spisebord af massiv bøgetræ. Ender monteret med to klapper i oval form. Formgivet i 1982 og fremstillet for Carl Hansen og Søn ved Tranekær møbler i år 2005. Model CH006. H. 72 cm. L. 138/235 cm. B. 90 cm. Fremstår med stedvise brugsspor, herunder enkelte ridser.
Auktionen afsluttes:  18-06-2023 19:57:00