Et par forgyldte franske Louis XVI stager ca 1780 (2)

Varenummer: 6308435
Hammerslagspris: DKK 2.400
Vurdering: DKK 3.000

Et par Louis XVI lysestager af forgyldt bronze prydet med nyklassicistisk ornamentik. Frankrig ca. 1780. Højde 28 cm. Samlet vægt 2356 gr. Fremstår med brugsspor, mærker, slitage på forgyldning. Mindre trykninger på fodrand. (2)
Auktionen afsluttes:  05-03-2023 19:14:13

32360 02-03-2023 14:04:05 DKK 2400