Vurdering:
13.000
Safir- og diamantring af platin prydet med større oval facetsleben oval lyseblå safir på ca. 3.85 ct., omkranset af 6 baguetteslebne diamanter og 12 mindre brillantslebne diamanter, i alt 0.37 ct. Farve: Wesselton - Top Crystal (H-I). Klarhed: SI-P1. Caraten på safir og diamanter er stemplet i ringskinnen.
Vægt ca. 7,2 g. Front 1,37 x 1,35 cm. Ringstr. 54/17,25. Lettere brugsspor på platin.
26-02-2023 19:57:08