Varenummer: 6282760
Vurdering: DKK 1.000

To tesier af sølv, heraf en i moderne stil med profilerede kanter, stemplet 830S (L. 12 cm.) og en rigt prydet med perlestaffering og guirlandeornamentik samt skaft med kanneleringer og gennembrudte acanthusblade, stemplet med Københavns bymærke, anno 1908. (L. 17 cm.). Samlet vægt: ca. 110 gr. Tesierne fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (2)
Auktionen afsluttes:  11-12-2022 19:23:20