Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', model 3316

Varenummer: 6280751

Arne Jacobsen (1902 - 1971). Lounge hvilestol, 'Ægget', med vippeanordning. Betrukket med uld, drejelig midtersøjle med firpas fod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet og stemplet hos Fritz Hansen. Betræk med slitage/falmet. Vippefunktion uden pind.
Varen afsluttes:  04-09-2050 11:32:00