Theodor Philipsen. Vejparti med får

Varenummer: 6264102
Vurdering: DKK 10.000

Theodor Philipsen (1840-1920). Vejparti med får. Olie på malerpap, monteret på lærred. Sign.: 'TP 1874'. 25 x 35,5 (33,5 x 44) cm.
Fremstår med hvidlig fernis; enkelte krakeleringer.

Nærværende maleri er med sine let vibrerende, løst hensatte penselstrøg et typisk værk fra Philipsens hånd. Derudover er signaturens dobbeltstregede 'TP' yderst karakteristisk for Philipsens måde at signere flere af sine værker på, jf. bl.a. Ole Faber: 'Danske Kunstnersignaturer', bind II, side 181.
Auktionen afsluttes:  27-12-2022 13:16:02