Vurdering:
3.000
To russiske senempire armstole af massivt og fineret mahogni med rigt udskårne rygge (let variation i udskæringerne), svungne armlæn og postrede sæder betrykket med mønstret, brunt stof, ca. 1840. H. 110. Sædeh. ca. 48 cm. Fremstår restaureret, bl.a. reparation på et bagben, små finérskader. (2)
22-02-2023 19:56:11