Vurdering:
12.500
Frantz Hingelberg, Aarhus. Stort serveringsfad, også benævnt dyrerygfad, af sølv udført i rokokoform med ligeknækket profileret fane. Stemplet: F Hingelber 830S samt københavnerstemplet, anno 1920. L. 58 cm. B. 46 cm. Vægt: ca. 2340 gr. Fadet fremstår med aldersrelateret brugspræg samt overfladeridser på spejlet.
14-08-2022 20:18:33