Asger Jorn. 'Le chat qui rit' (cd)
Vurdering:
12.000
Asger Jorn (1914-1973). 'Le chat qui rit'. Litografi, 34/100. Sign. Jorn 53 og 70. Trykt hos J. Chr. Sørensen og Co., København. Lysmål 45 x 59 cm (70 x 82 cm). Litt.: Van de Loo nr. 110. Fremstår gulnet, fugtskjolde på passepartout.
Oprindelig trykt i 1952 i ca. 20 prøveeksemplar. Senere i 1970 udgivet i en ændret udgave i 'Silkeborg-Suiten', herunder med nye farver, i et oplag på 100 ekspl.
06-07-2050 08:39:00