Vurdering:
4.200
Eva Stæhr-Nielsen (1911-1976) for Saxbo. Lille kaffekande af stentøj, dekoreret i grå-gylden glasur. Stemplet Saxbo samt nr. 34. Sign. E.St.N. Fremstår med lille glasurafslag ved selve kandens øverste rand.
02-08-2022 22:00:00