Keith Haring, kaffestel, ’A Piece of Art’, Villeroy Boch (21)
Vurdering:
EUR
1.200
8.940
Keith Haring, kaffestel, ’A Piece of Art’, Villeroy Boch-sæt
Hvidt porcelæn med mønster i sort og rødt, formgivet i 1991, limiteret til 1000 eksemplarer, bestanddele: 6 kaffekopper, 6 underkopper, 5 kagetallerkener, 1 kaffekande, 1 sukkerskål, 1 flødekande, 1 kagefad, hvert enkelt del er betegnet, inklusive originale æsker og orginalemballage.
Mål på kagefadet: Ø 32,7 cm.
Fremstår med svage brugsspor, lette overfladiske ridser på tallerkenerne, ca. 1,5 cm langt restaureret sted på kanten af kagefadet. (21)
25-12-2019 20:38:00