Adolph Kindermann, portræt af en pige med hund
Vurdering:
EUR
1.200
8.940
Adolph Diedrich Kindermann (1823-1892), portræt af en pige med hund, olie på lærred, 1873, signeret og dateret, på bagsiden et bjerglandskab - formentlig af en anden kunstner (brug af et gammelt lærred), 54 x 41 cm (med ramme 65 x 53 cm).
Fremstår med krakelering på visse partier.
10-12-2019 20:44:00