Gå til mobilt website
Log ind
Log ud
Bliv bruger
Min side
Hjælp
Dansk
English
Auktioner
Fast pris
Kategorier
Få en vurdering
Tilbage
Auktioner
Maleri og skulpturer
Ældre billedkunst
Følg denne vare
Følg ikke denne vare mere
Du er ikke logget ind
Log ind
Du følger nu denne vare
Varer jeg følger
Franciska Clausen, cd. Brundlund Slot, olie på lærred.
Varenummer
:
5168712
Hammerslagspris
:
1.700
Vurdering
:
3.000
Franciska Clausen (1899-1986). 'Brundlund Slot'. Olie på lærred klæbet på plade. Usigneret. 21 x 33,5 cm, (27x39,5). Fremstår med små afskalninger.
Et af kunstnerens tidligste værker fra tiden før hun rejste til udlandet, ca. 1917.
Proveniens: Privatsamling af Franciska Clausens værker. Tidligere ejer var en bekendt fra samme gade som Franciska Clausen boede i i Åbenrå. Ejeren var tillige model for hendes senere portrætmalerier.
26-11-2018 19:46:00
Fået hammerslag? - Se transportmuligheder når du
betaler for din vare
5
15
50
Alle
Kundenr.
Dato
Tid (CET)
Bud
1833998
26-11-2018
10:21:34
1700
1607386
26-11-2018
09:52:40
1600
1833998
23-11-2018
09:39:15
1500