Kai kristiansen. Seks stole, model 42. medfølgende bord Ø 120/270 cm. (9)

Varenummer: 5127549
Hammerslagspris: DKK 6.000
Vurdering: DKK 9.000

Kai Kristiansen. Seks armstole af mørkbejdset træ. Model 42. Formgivet 1956-1957. Sædeh. 45-46 cm. Aldersrelaterede brugsspor, nogle stole med manglende skrueprop på armlæn. Medfølgende bord af dansk møbelproducent i bejdset egetræ med tre tillægsplader. Brugsspor, enkelte små finérafslag.
Auktionen afsluttes:  22-11-2018 16:42:47