Skrin, silver, 1900-talets mitt, 3 st

Varenummer: 3395732
Hammerslagspris: SEK 1.900
DKK 1.212
Vurdering: SEK 1.500
DKK < 1.000

Tre rektangulära skrin med invändig träinredning. 15x10,5x3,5 cm, 14,5x10,5x3,3 cm resp 19x13x3 cm. Utländska kontrollstämplar både 925 samt 830, största skrinet tillverkat av Deyhle, Tyskland. Samtliga skrin med gåvogravyrer. Vikt totalt (inkl inredning) tillsammans 1266 gram. Smärre repor. (3)
Auktionen afsluttes:  07-05-2014 20:15:00