Gå til mobilt website
Log ind
Log ud
Bliv bruger
Min side
Hjælp
Dansk
English
Auktioner
Fast pris
Kategorier
Få en vurdering
Tilbage
Auktioner
Maleri og skulpturer
Ældre billedkunst
Følg denne vare
Følg ikke denne vare mere
Du er ikke logget ind
Log ind
Du følger nu denne vare
Varer jeg følger
P.S. Krøyer. Maleri. Fransk landskab med gående landarbejdere.
Varenummer
:
3028927
Hammerslagspris
:
36.000
Vurdering
:
50.000
P.S. Krøyer 1851-1909. 'Cernay-la-Ville'. Fransk landskab med gående landarbejdere, olie på lærred. Usign. Rentoileret. 23,5 x 32 cm.
I foråret 1879 malede Krøyer sine hidtil ypperste landskaber og figurbilleder, gennembrudsarbejderne i hans kunst. Skagens museum ejer to små mesterværker, et selvportræt og et landskab fra Cernay-la Ville, begge malet i 1879, foruden det større firgurbillede 'Kunstnerfrokost i Cernay-le-Ville malet i juni samme år.
20-06-2013 15:11:00
Fået hammerslag? - Se transportmuligheder når du
betaler for din vare
5
15
50
Alle
Kundenr.
Dato
Tid (CET)
Bud
1154168
20-06-2013
15:00:39
36000
496470
17-06-2013
20:54:17
35000