Anders Lundqvist, ljusstakar, nyrokoko, silver, 1850-tal

Varenummer: 2972897
Hammerslagspris: SEK 1.300
DKK 829
Vurdering: SEK 2.000
DKK 1.276

Anders Lundqvist, verksam 1816-56, Stockholm. Ett par ljusstakar från anno 1852. Lösa ljusmanschetter. Höjd 20,5 cm. Stämplade AL, Stockholm, kattfot samt X4, dito stämplar på ljusmanschetterna. Nyrokoko, 1850-tal. Vikt tillsammans 436 gram. Ena ljusstaken något sned. (2)
Auktionen afsluttes:  03-05-2013 20:11:13