Parti keramik, bl.a. Gunnar Nylund, 10 delar

Varenummer: 2798015
Hammerslagspris: SEK 975
DKK 622
Vurdering: SEK 1.200
DKK < 1.000

Parti keramik bestående av: Gunnar Nylund, Rörstrand, 2 st skålar i glaserat stengods, diameter 12 cm resp. 10 cm, signerade R Sweden GN, den mindre skålen med obetydligt nagg. Carl-Harry Stålhane, Rörstrand, miniatyrvas, glaserat stengods, höjd 7 cm, signerad chs R. Elsie Söderberg, Jie, karaff i stengods, höjd 30 cm, signerad samt etikettmärkt. Gunnar Nylund, vas Eterna i stengods, höjd 22 cm, stämplad GN R Eterna. Birger Årström, vas i stengods, höjd 21 cm, nagg vid foten. Vas Gabriel Sving Line, rödglaserad, höjd 17 cm. Gefle, fat med hänklar, Gefle, bredd 25 cm. Miniatyrvaser, 2 st, i stengods, höjd 5 cm resp. 6 cm. (10)
Auktionen afsluttes:  28-11-2012 20:24:07