Klaffbord, 1800-tal, nyrenässans

Varenummer: 2238890
Hammerslagspris: SEK 2.300
DKK 1.467
Vurdering: SEK 1.500
DKK < 1.000

Klaffbord, fyra rundade klaffar, faner samt svartbemålat trä, intarsia med dekor av bladslingor, beslag i mässing, benkryss med ornament, svarvade ben med kannelyrer, bredd 52,5x52,5, bredd utfälld 95x95, höjd 69,5 cm, nyrenässans, 1800-talets andra hälft,
en klaffs metallstöd saknar en skruv, skiva med minimal fuktresning,

JH Transport erbjuder transport av denna vara till en kostnad av DKK 300 + dansk moms till JH's lager i Odense eller Ishöj, Danmark.
Auktionen afsluttes:  16-05-2011 18:20:00